Scurt Istoric

Istorie Octombrie 31, 2014

Satul Scoposeni a fost filie a parohiei Cucuteni, până în luna iulie a anului 2002. Biserică în sat nu a existat, credincioşii fiind nevoiţi să meargă 4 km pe jos până în satul vecin, Cucuteni.

În anul 1993, soţii Hristea Petru şi Ecaterina  donează  suprafaţa de 958 m.p. teren, pentru a se construi biserică în Scoposeni. Ca urmare, încep lucrările  pentru construirea bisericii sub îndrumarea părintelui Dumitru Ilieş, paroh la Cucuteni. Din anul 1996, lucrările la biserică sunt supravegheate de părintele Leonte Ioan. În luna mai a anului 1998, lucrările de construcţie a bisericii sunt finalizate, iar la data de 5 iulie 1998, biserica este sfinţită de către Preafericitul Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei.

În anul 2005 suplineşte  parohia Scoposeni părintele  Mihail Ungureanu, iar la data de 9 iulie 2006 este instalat primul paroh, în persoana părintelui Mihai Anegroaei.